Ferratum24.pl

Porady Finansowe

Co to jest BLIK
Porady

Co to jest BLIK?

BLIK, to rodzimy system płatności mobilnych, umożliwiający użytkownikom smartfonów realizowanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych i generowanie czeków z 9-cyfrowym kodem.

Płatność BLIK

Transakcja BLIK jest bardzo prosta. Sprowadza się do wygenerowania za pośrednictwem bankowości internetowej specjalnego kodu, a następnie wprowadzenia go do bankomatu BLIK, terminala w sklepie lub w polu płatności BLIK na stronie internetowej oraz akceptacji danej transakcji w aplikacji mobilnej. 

Co umożliwia BLIK?

 • Dokonanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych
 • Wypłatę i wpłatę gotówki w bankomatach/wpłatomatach
 • Natychmiastowe przelewy na numer telefonu pomiędzy klientami różnych banków (Przelew na telefon)
 • Generowanie czeków BLIK (9-cio cyfrowy kod) służących do dokonywania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów. Pamiętać należy, iż numer BLIK – kod jest ważny jedynie przez dwie minuty.

Jak działa bankomat BLIK?

Poza płatnościami za zakupy, z którymi kojarzy się najczęściej, BLIK jest również dobrym sposobem na wypłacanie gotówki w bankomacie. W tym przypadku, podobnie jak w sytuacji, gdy płacimy za zakupy w Internecie, wszystko dzieje się bardzo prosto. Po dokonaniu metody BLIK wypłaty środków z bankomatu, należy w aplikacji wygenerować kod, przepisać go na klawiaturze urządzenia, a następnie zatwierdzić operację na ekranie smartfona. Operacja jest zarówno szybka, prosta, jak i doskonale zabezpieczona. Oszczędza konieczności posiadania przy sobie karty kredytowej lub debetowej. W ten sposób możemy również przekazać środki osobie znajdującej się w innym miejscu. Wykorzystujące BLIK bankomaty znajdziemy niemal wszędzie, będą także oznaczone jego logiem.

Jak płacić BLIKiem?

Odpowiedź brzmi: bardzo prosto. Wszystko wygląda podobnie, jak w przypadku płatności kartą kredytową. Wystarczy bowiem poinformować sprzedawcę o wyborze tej opcji, przejść do aplikacji mobilnej, wygenerować kod, wprowadzić go na terminalu, a następnie zatwierdzić transakcję w aplikacji.

Jak wykonać przelew BLIK?

Dzięki wszechstronności BLIK umożliwia dokonywanie przelewów na telefon. Istotną różnicą w porównaniu ze standardowymi usługami bankowymi, środki przesłane na urządzenie mobilne w zasadzie natychmiast trafiają na konto adresata. Co ważne, nadawca nie musi znać  numeru rachunku bankowego beneficjenta, ponieważ zostaje zastąpiony numerem telefonu. Aby wykonać przelew na telefon, wystarczy przypisać numer do danego rachunku i wykonać przelew bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku.

Jak korzystać z czeków BLIK?

BLIK, o czym wspomnieliśmy na początku niniejszego wpisu pozwala na generowane czeków. Czekiem BLIK jest ciąg 9 cyfr generowany za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Możemy wykorzystać go samodzielnie lub też przekazać go innej osobie. Ważnym i bardzo komfortowym jest fakt, iż osoba, która otrzymała od nas czek nie musi posiadać konta w tym samym banku.

Które banki wspierają usługę BLIK?

Usługa BLIK rozwija się bardzo dynamicznie i zdobywa coraz większą grupę użytkowników. Nie pozostaje to naturalnie bez wpływu na decyzje instytucji finansowych o włączeniu BLIK do swojej oferty. Stanowi to doskonałe uzupełnienie portfolio oferowanych produktów finansowych oraz okazję do zdobycia kolejnych klientów. Bankami, które na dziś (Marzec 2020) dostarczają usługę BLIK są:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Santander Bank Polska
 • Noble Bank
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa

Gdzie można płacić BLIKiem?

BLIKiem zapłacimy niemalże wszędzie. Metoda płatności jest akceptowana między innymi w sklepach stacjonarnych i internetowych, w restauracjach, w urzędach, na pocztach. Także na portalu Allegro można wykonywać płatności BLIK. Jak już wspomnieliśmy nieco wcześniej, BLIK umożliwia wypłatę środków z bankomatów oznaczonych logo BLIK. Z powodzeniem może być również wykorzystywany do wystawiania czeków oraz do przekazywania pieniędzy na telefon.

Ile kosztuje BLIK?

Samo korzystanie z płatności BLIK jest bezpłatne. Nie mniej jednak w sytuacji, gdy używamy BLIK w ramach usług bankowych, należy zwrócić uwagę na tabelę prowizji. Ponieważ BLIK jest takim samym serwisem jak na przykład karta kredytowa, może okazać się, iż z jego wykorzystaniem w różnych sytuacjach mogą być związane konkretne opłaty. Jeśli tak będzie prowizja zostanie potrącona tak samo jak w przypadku użycia karty płatniczej.

Bezpieczeństwo usługi BLIK

Generalnie, możemy przyjąć, iż posługiwanie się BLIK jest bezpieczne. Wynika to z modelu usługi oraz ustanowionych przez dostawcę prostych, lecz skutecznych zasad. Po pierwsze transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK na kwoty powyżej 50 PLN wymagają dodatkowej akceptacji numerem PIN. Po drugie użytkownik BLIK może zdefiniować limit BLIK, w zakresie dopuszczalnej, dziennej kwoty dostępnej dla realizacji płatności tą metodą. Po trzecie wygenerowany kod BLIK jest aktywny przez 2 minuty.

Atuty BLIK

BLIK, jako mobilna metoda realizowania płatności jest niezwykle użyteczny. Pozwala na szybkie wykonywanie całej gamy płatności, przy jednoczesnym braku konieczności posługiwania się kartami, czy też logowania w systemie bankowości Internetowej. Przelewy na telefon są jedną z najszybszych metod przekazywania środków. BLIK jest rozwiązaniem bezpieczniejszym niż używanie kart płatniczych. Korzystanie z BLIK zazwyczaj nie jest związane z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *