Ferratum24.pl

Porady Finansowe

Pożyczki gotówkowe
Porady

Pożyczka gotówkowa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pożyczka gotówkowa  jest umową, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia na określony czas pożyczkobiorcy określoną sumę środków pieniężnych. Pożyczkobiorca natomiast zobowiązuje się w umówionym terminie zwrócić pożyczoną sumę środków pieniężnych, wraz z uzgodnionym wynagrodzeniem w formie odsetek dla pożyczkodawcy z tytułu ich udostępnienia.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Czym jest pożyczka gotówkowa
 • Kto udziela pożyczek, a kto kredytów
 • Jakie należy spełnić warunki, aby wnioskować o pożyczkę
 • Jakie może być oprocentowanie pożyczek internetowch
 • Do czego służy i jak działa kalkulator pożyczki online
 • Co wchodzi w całkowity koszt szybkiej pożyczki gotówkowej
 • O czym warto pamiętać decydując się na pożyczkę gotówkową

Pożyczka gotówkowa definicja

Pożyczka gotówkowa jest rozwiązaniem, w którym  jedna strona pożycza drugiej, na ustalonych warunkach, konkretną kwotę pieniędzy. Warto przy okazji pamiętać, iż pożyczka gotówkowa i kredyt gotówkowy nie są pojęciami tożsamymi. Mimo, że oba terminy używane są zamiennie, kredyt i pożyczka to dwa różne produkty finansowe. Kredyt jest udzielany przez bank lub SKOK, ale już pożyczkę można zaciągnąć w banku, parabanku, a nawet od osoby prywatnej.

Warto wiedzieć, że pożyczkodawcą może być również osoba fizyczna, o ile przedmiotem pożyczki są jej własne środki pieniężne. W przypadku pożyczek gotówkowych zaciąganych w instytucjach finansowych często również nie ma też konieczności określania, na co spożytkujemy otrzymane pieniądze.

Z punktu widzenia obowiązujących regulacji prawnych pożyczka udzielana jest na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy instytucją pożyczkową, a pożyczkobiorcą, w której klient instytucji zobowiązuje się oddać pożyczoną kwotę wraz z odsetkami w terminie ustalonym umową.

Pożyczka gotówkowa jak to wygląda od strony prawnej

W artykule 359 Kodeksu Cywilnego ustalono, że jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego, a maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej, między innymi z udzielanej pożyczki, nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych. Dla pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe działające poza sektorem bankowym, Kodeks Cywilny jest najważniejszym aktem prawnym. Kolejną regulacją, o której powinniśmy pamiętać, a która reguluje opłat i prowizji, możliwości odstąpienia od umowy oraz konieczności informowania klienta o najważniejszych parametrach produktu, w tym rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO),  jest Ustawa o kredycie konsumenckim.

Pożyczka gotówkowa, umowa

Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Pożyczki gotówkowe udzielane są zarówno przez Internet, jak i poprzez tradycyjne wizyty w oddziałach banków. Z uwagi jednak na szybkość oraz sprawność firm pożyczkowych coraz więcej osób interesuje się pożyczkami online. Tanie pożyczki gotówkowe są dostępne niemalże dla wszystkich. Aby móc starać się i zaciągnięcie takiej pożyczki przez Internet, należy spełnić podstawowe warunki, którymi są:

 • ukończone 21 lat
 • posiadanie konta bankowego
 • posiadanie dowodu osobistego
 • odpowiedni poziom zdolności kredytowej

Poszczególne firmy pożyczkowe mogą różnić się w zestawie wymagań, które należy spełnić, ale standardem są cztery elementy wymienione powyżej. To bardzo niewiele, jak na możliwość zaciągnięcia szybkiej pożyczki gotówkowej.

Pożyczka gotówkowa, oprocentowanie

Oprocentowanie pożyczek gotówkowych zależy od wielu czynników. Po pierwsze od instytucji, w której pożyczkę chcielibyśmy zaciągnąć. Po drugie od kwoty, którą chcielibyśmy pożyczyć i czasu przez jaki chcemy spłacać zobowiązanie. W końcu po trzecie, od poziomu zdolności kredytowej, jaki posiadamy oraz wiarygodności, jako pożyczkobiorca.

Jeżeli skierujemy nasze kroki do banku, oprocentowanie i koszty związane z pożyczką gotówkową kształtować się będą w granicach 10%. Oczywiście mówimy tu o dolnej granicy. Bank może do kosztów starać się doliczyć również ubezpieczenie, które solidnie podniesie poziom opłat. Ubezpieczenie jednak, o czym warto wiedzieć nie jest obowiązkowe. Zwracajmy więc uwagę na detale w treści umowy, aby nie przepłacić. Alternatywnym do banku rozwiązaniem będzie zaciągnięcie produktu, jakim jest szybka pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej. Czy to rozsądne, można zapytać? Tak, o ile mamy pełną świadomość specyfiki produktów finansowych oferowanych przez instytucje finansowe z poza sektora bankowego.

Pożyczka gotówkowa online

Tak więc wykorzystując właściwie oferty pożyczek gotówkowych online dostępnych na portalach firm pożyczkowych możemy z powodzeniem wybrać produkt zwany potocznie chwilówką, którego oprocentowanie oraz całkowity koszt wyniesie 0%. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej tak, jeśli korzystamy z oferty szybkiej pożyczki gotówkowej w danej firmie po raz pierwszy i spłacimy ją w całości w terminie przewidzianym umową. Wówczas RRSO wyniesie 0%. W takim przypadku śmiało możemy powiedzieć, iż będzie to tania pożyczka gotówkowa. Każde jednak opóźnienie w spłacie pożyczki może słono kosztować.

Jakie są to opłaty można łatwo sprawdzić korzystając z kalkulatora pożyczki gotówkowej dostępnego na stronie każdej z firm pożyczkowych oraz . Kalkulator pokaże nam także, jak wygląda oprocentowanie oraz koszty związane z pożyczką gotówkową o charakterze ratalnym. Przesuwając dostępnymi suwakami służącymi do kalkulacji rat szybkiej pożyczki, możemy bardzo prosto określić kwotę oraz czas na jaki chcielibyśmy zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Dzięki tym dwóm elementom kalkulator obliczy nam automatycznie liczbę rat oraz wszystkie koszty związane z interesującą nas pożyczką gotówkową.

Pożyczka gotówkowa, kalkulator

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, każda firma udzielająca pożyczek musi być w stanie przedstawić w trakcie kalkulacji przez potencjalnego pożyczkobiorcę wszystkie koszty związane z udzielaną pożyczką online. Toteż pod kalkulatorem dostępne będą informacje na temat oprocentowania pożyczki gotówkowej, a także opłat dodatkowych związanych z udzieleniem pożyczki. Tak więc analizując koszty szybkiej pożyczki gotówkowej otrzymamy informacje na temat:

 • całkowitej kwoty pożyczki
 • miesięcznej raty
 • całkowitego kosztu pożyczki
 • całkowitej kwoty do zapłaty
 • kwoty odsetek
 • opłaty prowizyjnej
 • opłaty za udzielenie pożyczki
 • stopy oprocentowania w skali roku
 • czasu obowiązywania umowy
 • Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania   

Szybka pożyczka gotówkowa jest całkiem rozsądnym wyjściem, gdy nie mamy czasu, aby zbierać i składać dokumenty do banku w celu uzyskania kredytu. Jak każdy produkt, tak i pożyczka przez Internet, niezależnie, czy krótkoterminowa, czy też ratalna wymaga ostrożnego podejścia i rozwagi. Pamiętać więc należy o sprawdzeniu wysokości RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, gdyż jest to wskaźnik pokazujący ile tak naprawdę kosztuje pożyczka.

Na jej wysokość składają się wszystkie koszty, którymi obciąża nas pożyczkodawca. Treść podpisanej umowy powinna zawierać wszystkie wymienione powyżej elementy w brzmieniu, które będzie zrozumiałe dla nas, jako pożyczkobiorców. To jedyna metoda, abyśmy nie zostali zaskoczeni podczas płatności raty zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *